Polnischer Schulverein OSWIATA in Frankfurt am Main e.V. - Polnischer Schulverein SAWA e.V. in Kiel e.V. befreundet
Blog > Komentarze do wpisu
Waldemar Malinowski: „Polskie Szkoły“ - nauka na terenie Szlezwiku Holsztyna od 05.1945 do 12.1949r.

    „Polskie Szkoły“ - nauka  na terenie Szlezwiku Holsztyna po   zakończeniu II Wojny Światowej w czasie od 05.1945 -  12.1949r.

Aby wyjaśnić potrzebę tworzenia polskich szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie  Szlezwiku – Holsztyna, nie sposób jest pominąć historii.

II Wojna Światowa i niemiecka okupacji wzbudziły lęk wszystkich Polaków, a szczególnie starszego pokolenia. Na nowo odżyły wspomnienie rozbiorów Polski, germanizacji, wywłaszczania Polaków z ich ziemi oraz innych dóbr, niewolnicze warunki pracy, a także mnożące się przypadki utraty życia, spowodowane wycieńczeniem i ubóstwem. Instynktownie wyczuwano strach, że historia się powtórzy, że egzystencja Polaków będzie zagrożona, a życie narodu polskiego zastanie pozbawione perspektyw i możliwości rozwoju.

Trzy rozbiory Polski i zabór, które trwały ponad 123 lata, oraz próby wynarodowienia narodu polskiego poprzez bezwzlgędną rusyfikację i germanizacje, nie złamały ducha polskiego. Dopiero z zakończeniem I Wojny Światowej dnia 11 listopada 1918 roku nastąpiło  wyswobodzenie Polski. Na przełomie trzech stuleci niszczono polską kulturę, polski język, wymazywano polskie nazwiska, rozkradano polskie  zabytki i niszczono godność narodową Polaków.

Niestety, zbrodnia na polskim narodzie zostaje powtórzona i to w sposób o wiele okrutniejszy.    Niemieckie Krigsmarine i Wehrmacht  zajmują we  wrześniu 1939 roku Polskę od zachodu,     a armia Związku Radzieckiego napada na Polskę od wschodu. Czy w takiej sytuacji mogła Polska stawić czoła tym przeciwnikom?

Lęk i przerażenie naszych rodziców i dziadków były w zupełności uzasadnione. Dzisiaj wiemy, że z prawie 35-ciu milionów obywateli polskich 23 procent narodu, czyli co piąty Polak, stracił życie w II Wojnie Światowej i tyle samo doznało poważnych obrażeń zdrowotnych. Cały kraj został zmieniony w ruinę. Zniszczono miasta, wsie, domy, dobra materialne, fabryki i przemysł.

Tragedia ze zniszczenia dwóch wieżowców w Nowym Jorku  dnia 11 września 2001 roku wstrząsnęła niemalże całym światem.

Dużo okrutniejszą tragedię i do tego trwającą pięć lat przeżywała cała Polska podczas II Wojny Światowej, o każdej porze dnia i nocy. Do dzisiejszego dnia nie jesteśmy w stanie policzyć  biliardowych szkód materialnych poniesionych przez naród polski. Dziwne, że ta historia nie wzburza aż takiego gniewu i nie wstrząsa całym światem,  jak ta amerykańska. Czasem ma się wrażenie, że te polską tragedię chce się  wymazać i uznać za niebyłą, albo nawet zmienić fakty historyczne.

Działania niemieckiego Wermachtu, Waffen „SS“, Gestapo, Krigsmarine oraz ich sprzymierzeńców zgotowały w czasie II  Wojnie Światowej najokrutniejszą i najstraszniejszą tragedię  narodu polskiego.

wtorek, 27 marca 2007, kulturzentrum

Sowa Magazyn Europejski

Utwórz swoją wizytówkę kosiewski.
Add me to your address book
Weather Forecasts | Weather Maps | Weather Radar
Google Groups – wersja beta
Zapisz się do magazyn europejski
E-mail:
Odwiedź tę grupę